Filhan pääsihteeri, professori Tuula Vasankari vieraili Viiden jälkeen -ohjelman haastateltavana 27.10.2025. Keskustelussa oli muun muassa keuhkosyövän lääkehoito.
On tilanteita, joissa lääkärin määräämää lääkettä ei korvata.
-Lainsäädäntö luo raamit Kelan toiminnalle. Uusien lääkkeiden kohdalla prosessi on pitkä ja monivaiheinen. Syövän hoito on myös hyvin yksilöllistä. Pienenä maana olemme haastavassa asemassa lääkkeiden saatavuuden suhteen, sillä harvinaisia lääkkeitä käyttää vain pieni joukko potilaita, Tuula Vasankari toteaa.
Keuhkosyöpäpotilaiden ennuste Suomessa on muita Pohjoismaita huonompi. Tämä on hyvin monen asian summa.
-Tutkimuksiin ja hoitoon pitäisi lähteä, kun on oireita. Keuhkosyöpä on vaikea sairaus todeta. Esimerkiksi perusterveydenhuoltoon tarvittaisiin mahdollisuus tehdä kuvantamistutkimukset tarkempana tietokonekuvauksena, Tuula Vasankari avaa tilannetta.
Filhan koordinoima valtakunnallinen keuhkosyöpäohjelma on valmistumassa ja pyrkii vastaamaan näihin haasteisiin.
Katso koko haastattelu MTV Katsomosta.
Skip to content