Tupakka- ja nikotiinivieroitus on tärkeä osa terveydenhuollossa toteutettavaa elintapaohjausta, ja sen avulla voidaan ennaltaehkäistä terveyshaittoja, säästää terveydenhuollon kustannuksia sekä edistää kansalaisten terveyttä ja hyvinvointia. Vieroituksen tehokkaaseen toteuttamiseen tarvitaan kaikkia terveydenhuollon ammattilaisia, ja sen tulisikin olla moniammatillista.
Kaikkien ammattiryhmien ei tarvitse toteuttaa vieroitusta, mutta esimerkiksi tupakka- ja nikotiinituotteiden käytön puheeksi ottaminen, lopettamiseen kannustaminen ja vieroituspalveluihin ohjaaminen tulisi kuulua jokaisen ammattilaisen, kuten esimerkiksi fysioterapeutin, työhön.
Kirjoitimme aiheesta artikkelin Fysioterapia-lehteen (2/2026), jonka teemana oli elintapaohjaus. Artikkeli on maksumuurin takana ja vain tilaajille, mutta Fysioterapia-lehti on ystävällisesti antanut luvan artikkelin julkaisemiseen pdf-muodossa.
Filha ry kehittää tupakka- ja nikotiinivieroituskäytäntöjä osana EU4health-rahoituksella toteutettavaa JA PreventNCD –hanketta (Joint Action: Preventing Non-Communicable Diseases).
Skip to content